katonasírok

Drávetzky Sándor hadapród őrmester sírja – 1. rész

Kegyeleti utazás Volhíniába – Előkészületek

2010. augusztus 26-29. között kegyeleti utazást szerveztünk Ukrajnába, az egykori Volhínia területére azzal a céllal, hogy Drávetzky Sándor hadapród őrmester 1916. augusztusi hősi halálának helyszínét felkeressük. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (a továbbiakban: HM HIM) Hadirégész, Hadszíntérkutató és Hagyományőrző Osztálya 2009 őszén kapott megkeresést az Ausztráliában élő Bárányné Drávetzky Mártától, Drávetzky Sándor unokájától, aki rendelkezésünkre bocsátotta a család birtokában lévő halotti anyakönyvi kivonatot és egy hadinapló részletet a hadapród utolsó napjairól. Ez alapján kezdtük meg a kutatást.

Drávetzky Sándor 1897-ben készült fényképe Drávetzky Sándor 1897-ben készült fényképe

Információkat kértünk a HM HIM Bécsi Kirendeltségétől, valamint a hadinapló alapján azonosítottuk a helyszínt. Bécsből Lenkefi Ferenctől kaptunk gyors választ. E szerint Drávetzky Sándornak két halotti kartonja maradt fenn. Eredetileg a nagyváradi 4. honvéd gyalogezredbe vonult be, de a frontszolgálatot a szatmári 12. honvéd gyalogezred 11. századában teljesítette Volhiniában. Az egyik karton Zarzeczét jelöli meg halála helyeként, a másik pedig Smolaryt, mint az eltemetésének helyét. Az időpont mindkét dokumentumban 1916. augusztus 4. Sajnos erről a temetőről nem maradt fenn kataszter vagy névsor.

Drávetzky Sándor halotti anyakönyvi kivonata Drávetzky Sándor halotti anyakönyvi kivonata

Először a 12. gyalogezred anyagát néztük át, de az egység zöme délebbre, Vielicknél harcolt. Az egyik vázlat azonban jelzi, hogy egy alegység Zarzeczénél volt, valószínűleg egy másik ezred kötelékében. Ajtay Endre 1944-ben megjelent könyvében részletesen leírja a Zarzecze és Smolary közötti harcokat. Ez alapján a szabadkai 6. és a pécsi 19. népfölkelő gyalogezred jöhetett szóba. A pécsiek anyagában csak egy rövid említés történik egy 12-es századról, a 6. gyalogezrednek pedig nagyon kevés anyaga maradt a Hadilevéltárban. Ezután az 53. gyaloghadosztály anyaga következett. Itt került elő az első biztató nyom: 1916 júniusában a 12. gyalogezred III. zászlóalja a 6. népfelkelő gyalogezred alárendeltségébe került. Sajnos egy parancson kívül más dokumentum nem foglalkozott az esettel. Utolsó lehetőségként a 127. dandár anyaga következett, amely igazi kincseket rejtett: a 6. népfölkelő gyalogezred hadrendjét és a zarzeczei harcok leírását.

A szabadkai 6. népfelkelő gyalogezred hadrendje A szabadkai 6. népfelkelő gyalogezred hadrendje (HM HIM)

Ezek a dokumentumok összhangban voltak Drávetzky hadinaplójával, és segítettek megismerni az egy-egy mondattal jelzett események hátterét. Több vázlat is szerepelt, amelyeken rendszeresen feltűnt a III/12. zászlóalj 11. százada is, azonban 12/3 század néven. Ennek magyarázata, hogy amikor a zászlóaljat a 6. népfelkelő ezred kötelékébe vezényelték, a továbbiakban az I/6. hadrendi számot használta. Mivel a zászlóalj négy századból állt, így a 11. század az első zászlóalj kötelékében a 3. sorszámot viselte.

A szatmári 12. honvéd gyalogezred hadiútjának részlete az orosz fronton A szatmári 12. honvéd gyalogezred hadiútjának részlete az orosz fronton (HM HIM)

A munka eredményeiről folyamatosan tájékoztattam a hozzátartozókat, és ennek során merült fel, hogy amikor legközelebb Magyarországra jönnek, utazzunk ki a helyszínre. Az életkorukat tekintve ez elég merész vállalkozásnak tűnt, de úgy gondoltuk, érdemes vállalni a fáradtságot. Az utazás során a családot az unokák, Bárányné Drávetzky Márta és testvére Battersby Judit, valamint Bárány Antal, Márta férje és Szölgyémy Pál, a család barátja képviselte.

Az út előkészítéséhez a HM HIM Térképtára biztosította a szükséges térképeket, a Katonai Emlékhely- és Hadisírgondozó Igazgatóság pedig a megbízólevél elkészítését és a szállás lefoglalását végezte. Mivel az előzetes információk szerint a helyszín személygépkocsival nem megközelíthető, a szegedi Móra Ferenc Múzeum Fekete Ház részlegének vezetőjétől, Dr. Tóth István osztályvezető úrtól kértünk segítséget, aki a szegedi Meritum Egyesület tagjaival együtt rendszeres támogatója és résztvevője a kutatásainknak. Csongrád Megye Főjegyzőjének hozzájárulásával, a múzeum biztosított egy Land Rover terepjárót, valamint az alapítványuk fedezte az üzemanyagköltséget. A kegyeleti úton Szanka József, a Meritum Egyesület képviseletében és Kertész Péter, a Csongrád Megyei Önkormányzat szakmai felügyeleti referense is részt vett. A Magyar Hadtudományi Társaság Csata- és Hadszíntérkutató Szakosztály három kutatója – Pintér Tamás, Rózsafi János és Stencinger Norbert – szintén csatlakozott a csoporthoz. A MTV Sírjaik hol domborulnak? című műsora részére az út megörökítése céljából szintén csatlakozott egy stáb, amelyet Kele Andor és Tóth-Szöllős András operatőrök, valamint Kurucz Anikó munkatárs képviseltek. A csoport végül így 14 főből állt.

Az indulás előtti percek Budapesten Az indulás előtti percek Budapesten

Augusztus 26-án a gyülekezést követően 6:00-kor indultunk Budapestről, s a határt két órás várakozás után Beregsuránynál átlépve 22:30 körül érkeztünk Kovelbe, a Renomé motelbe, ahol a szállásunk volt.

Augusztus 27-én reggel indultunk a kutatás helyszínére. Povorskig műút vezetett, a csoport fele itt hátramaradt, és csak a Land Roverrel mentünk be a terepre. A terület a Stochod (ma: Stochid) folyó nyugati partján fekszik, ahol 1916 augusztusában, a Bruszilov offenzíva második szakaszában a leghevesebb harcok dúltak. Később itt alakították ki a szovjet hadsereg egyik repülőgép lőterét, amelynek következtében a több mint 150 négyzetkilométeres területen felszámoltak három falut, és a katonai mozgások során tönkrement az egykori úthálózat. A terepet nagyobbrészt erdő borítja, és a mozgást a kiterjedt mocsarak is korlátozzák.

Az 53. gyaloghadosztály visszavonulása a Bruszilov offenzíva idején a Styrtől a Stochod mögé Az 53. gyaloghadosztály visszavonulása a Bruszilov offenzíva idején a Styrtől a Stochod mögé

23 hozzászólás

Fantasztikus utazás volt, sok izgalommal, s mély emberi érzésekkel, mint ahogy majd az írás folytatásából is ki fog derülni mindenki számára. Nagyon örülök, s köszönöm Lajosnak, hogy részt vehettem benne! Valamikor az én dédnagyapám is harcolt Volhiniában, épp ezen a környéken, így számomra különösen érdekes volt a terület. Ő hazakerült innen, ellentétben Drávetzky Sándorral és nagyon sok magyar társával. Igyekszem majd én is megírni a blogon az ő itteni élményeit.

Kedves szerkesztők! Esetleg nem lehetne megoldani, hogy a térképekre és a levéltári dokumentumokra valahogy rá lehessen nagyítani? Előre is kösz.

@Brájen: Jogos a pont. Mi is elgondolkodtunk a képanyag előkészítésekor, hogy vajon mennyi fog látszani belőlük (sajnos nem sok), de a hasáb mérete sajnos adott, ahhoz az alacsony képernyőfelbontást használók miatt nem lehet hozzányúlni. Megpróbálunk kitalálni valami ésszerű alternatívát a szerkesztőkkel, ami némi nagyítást is lehetővé tesz, és technikailag is nagyjából ésszerű erőfeszítéssel megoldható.

Váva a folytatást gratulálok a különítménynek, szerkesztő úrnak az érdekes beszámolóhoz. „Régi kor árnyi felé visszamerengni mit ér?” Most éppen azt, hogy az utókor szembesüljön a rá maradtakkal, s használhassa azokat – ha mást nem, emlékeit csiszolandó.

Kérdésem, hogy a blogon ovlasható valamelyik rovatban „az a bizonyos” Rilke vonatkozás? Hogy a duinoi elégiákról már ne is szóljak…Esetleg németül?

@Aperianov Teréz: Kedves Teréz, köszönjük ismételt hozzászólását, s örülünk, hogy immáron visszatérő olvasóként tisztelhetjük. Jövünk hamarosan a folytatással.

Sajnos Rilke vonatkozások a blogon még nem olvashatók, de talán egyszer majd igen, ha lesz időnk megírni, hogy Duinóban mit láttunk… De ha Teréz bír valami jó történettel, örömmel olvassuk!

Nagyon jó írás. Csak mélységes tisztelettel tudok gondolni azokra az emberekre, akik pénzt, időt és fáradtságot nem kímélve kutattak és a lehetőségekhez képest legjobban behatárolták Drávetzky Sándor nyughelyét!
Esetleg az orosz frontról később lehetne még több írást olvasni? A korabeli sajtó (Pesti Napló) leginkább csak az orosz frontról (és a Bruszilov-offenzíváról) tudósított, a többi front mintha „el lett volna felejtve”. De ahhoz hogy az ember megértse az első világháború Osztrák-Magyar Monarchiára vonatkozó történelmi hatásait, az orosz fronton harcoló magyar alakulatok története fontos lenne…

@IronRock: Köszönjük a szerző és az út többi résztvevője nevében is!

Igazad van az orosz front szerepéről. A Nagy Háború egészének a történetében is az orosz front főhadszíntérnek számított, s a többi osztrák-magyar „érdekeltségű” csak melléknek. A magyarok számára persze mindegyik fontos volt, sőt egy idő után az olasz lett a legfontosabb, s ott dőlt el a Monarchia sorsa is. A lényeg: új szerzők bevonásával, illetve saját anyagainkból tervezünk az orosz és a többi frontról is további írásokat megjelentetni.

Kövesd figyelemmel továbbra is a blogot, s várjuk az észrevételeid!

@Aperianov Teréz: Kedves Teréz! 1914 őszén Rilkét is elkapta a lelkesedés kis időre (l.”Öt ének”)de ez hamarosan félelemmé alakult át.A háború nagy részét Münchenben töltötte, mert szerelmes volt egy festőnőbe, 1915 novemberében azonban besorozták, és mint Landsturmmannt (népfölkelő) Észak-Csehországba küldték alapkiképzésre.Alig egy hónap múlva betegsége miatt a bécsi Kriegsarchivba helyezték, ahol Stefan Zweiggel együtt hivatalos jelentéseket és hőstörténeteket fogalmaztak.1916 júniusában végül egy barátja közbenjárására leszerelték és visszatért Münchenbe.A költő Ausztriában újra átélte az 1885-1891 között a sankt pölten-i katonai iskolában töltött nyomasztó élményeket és művészként ezután majdnem teljesen elnémult.
Ui:A volhíniai zarándokoknak elismerésem a segítőkészségért és a kitartásért.

Köszönöm a részletes felvilágosítást. Mivel ősz van, igencsak aktuálisak a Rilke-sorok is („Kinek még most sincs háza sose lesz, ki most maga van, már marad magára, éjszaka olvas, folyton levelez, a rőt ligetben bolyong ,valakit keres, amíg a lombok őszi tánca járja….” – de ne vigyük „félre” ilyesmikkel ezt a kutatásokra támaszkodó, igencsak tudományos fórumot. Ám, mire lehullanak a levelek….Hogy a tisztelt szerkesztő uraktól idézzek.
Csak felvetésként jelezném, érdekesek a nagy háború irodalmi, szépirodalmi vonatkozásai, ahogy ez más hozzászólásokban olvasható itt is, majdcsak születik egy ilyen menüpont is…
Addig is: „Viszontlátásra, drága”

Én is örömmel venném, ha a szépirodalmi vonatkozásokról is esnék szó a blogon.

@Aperianov Teréz: A Nagy Háború szépirodalmi és még sok egyéb vonatkozásáról is jó lenne majd írni, illetve olvasni a blogon. Tervezünk is ilyen jellegű bejegyzéseket, de olvasóinktól is várjuk a Hatvanas által Rilkéről írtakhoz hasonló értékes hozzászólásokat, kiegészítéseket, esetleg vendég posztokat. A Teréz által is idézett Tersánszky is megkerülhetetlen a Nagy Háború magyar irodalmában. Nekem is nagy kedvencem, róla majd magam is szeretnék írni. Az Isonzónál és a Piavénál is sikerült azokra a helyekre eljutnom, ahol ő is harcolt, s amit egyes műveiben meg is örökített:-)

És ki az a kedvenc, ha szabad tudni?
Hogy a bejegyzésig is ráhangoldóhassunk a témára…

@Aperianov Teréz: Tersánszky Józsi Jenő, aki több regényében, novellájában is megörökítette háborús élményeit mind az orosz, mind az olasz frontról. Az olasz helyszínek közül néhányat már volt szerencsém bejárni.

Amikor az 56-os forradalom 50. évfordulóján kórusunkkal Sydneyben vendégszerepeltünk, nem sejtettem, hogy házigazdáinkkal, Bárány Antallal és feleségével Drávetzky Mártával nem ér véget kapcsolatunk a repülőtéri búcsúzással. Barátainkká váltak, azóta már mi is vendégül láthattuk Őket budapesti otthonunkban. Tonya, a férj megtisztelt azzal, hogy készülő, kiadandó hadifogolynaplójának korrekcióját ránk bízta.
Az emlékezetes útról: képek picasaweb.google.com/vajda.molnar
utinapló amulok.blogspot.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük