Tavasszal tettük közzé Nagy György budapesti olvasónk családi fotóit, amelyekből többek között megismerhettük Popov Pál – Gefraiter kommentjét idézve – gyermeki és zord katona arcát. Ennél sokkal többet nem is tudunk róla: be kell érnünk annyival, amit a képek magukban rejtenek. Nagy Györgynél időközben további évszázados fotográfiák kerültek elő, Pali bácsiról is, és mára már ismeretlen katonákról.
Popov Pál (jobb szélen) katonatársaival
Popov Pál egy későbbi felvételen
Ismeretlen katona
Ismeretlen katona
Domján Imre, olvasónk édesanyjának nagybátyja volt
A lapot Domján Borbála részére címezték (Tolnai Antal úrnál), a Pest megyei Kunszentmiklósra, 1911-ben. Az üzenet szövege: „Kedves néném jó egésséget kívánok Jani”
A címzett: Domján Imre rézműves tanoncz, Kunszentmiklós. A szöveg: „1915 Novemb. 24. Emlékbe neked is küldök egy gépfegyveres lapot, de ezek már levizsgázott fegyvermesterek. Üdvözöl levizsgázott [?] mestered Budapest”
Ezek is nagyon jó képek, köszönjük! Pali bácsi a 2. képen legalább 10 évvel idősebbnek tűnik, mint az előzőkön. A szemének különös sugárzása van, ami a 2. képen már nem olyan erejű, s a tekintete is sokkal szigorúbb, keményebb. Megfáradt?
Az épp menázsit fogyasztó bakeszok csoportképe haláli. Bal oldalon a két első muki, amelyik egymást eteti különösön poénos. Vidám fiúk voltak (még ekkor)…
Felülről a második képpel én nemrég a Hadtörténeti Múzeum fotógyűjteményében találkoztam, mégpedig a Tanácsköztársaság katonáit ábrázoló fotók között.
A kép hátulján lévő szöveg szerint Popov Pál zászlóaljparancsnok volt a Vörös Hadseregben.