A fénykép és ami mögötte van 4.
Náfrádi Illés Csanádapácáról vonult be katonának és hősi halált halt a világháborúban. Neve fenn olvasható a katolikus templomon lévő emléktáblán, azonban a család ma már nem tudja, hogy hol szolgált és hunyt el. Testvérének az unokája, Náfrádi Mária szenvedélyesen kutatja ősei történetét. Így küldte el nekünk is a fotóját.
„Segítséget szeretnék kérni a csatolt fotóval kapcsolatban. Nem túl jó ez a műtermi fotó, de kíváncsi lennék rá, hogy kik hordtak ilyen egyenruhát? Csak annyit tudok a fotóról, hogy Ő nagyapám testvére, Náfrádi Illés, aki az első világháborúban hősi halált halt, de hol, azt nem tudjuk. Náfrádi Illés: született 1891. április 29-én Apácza (ma Csanádapáca). Családja nem volt.
Azt sem tudja senki már, hogy hogyan került fel a neve az emléktáblára, volt-e hivatalos értesítés esetleg a haláláról. Apáczán született, onnan vonult be, de hogy melyik ezredbe, századba, azt nem tudjuk. A fotón látható felirat: Lenics és Szűcs verseny műterme Nagyvárad, Kossuth Lajos út 16. A csatolt fotót nagymamám őrizte, onnan került nagynénémhez. Amit a család tudni vél, hogy talán tüzér, vagy lovas katona volt. Ennyiből meg lehet tudni valamit? A csanádapácai templomot, ahol az emléktábla áll, most újítják fel és a táblákat kicserélték azóta. A templom római katolikus, mint ahogy a családunk legnagyobb része is ezen vallású. Egyébként kutatom a családfát, és nagyon fáj, hogy pont a legközelebbi felmenőimről nem tudok semmi konkrétumot, amit pedig illene a szűkebb családnak tudnia. Valószínűleg a dédnagymamám és a nagymamám nem beszéltek szívesen ezekről a dolgokról.”
A csanádapácai római katolikus templomon lévő emléktáblák
BF: A képen egy honvéd gyalogos látható – 1911 M övcsatján ott a magyar címer. A kitüntetése szerintem 1912-13-as Emlékkereszt (más néven Mozgósítási Kereszt, a 2. balkán-háború alatt végrehajtott mozgósítás emlékére), ami a kép korát is behatárolja. Emellett lövészbojtot és valamilyen ügyességi jelvényt visel. A buzérvörös hajtókát egységesen valamennyi honvéd gyalogezred viselte az 1906 M zubbonyon. Ami még érdekes, hogy a kép alapján még a régi, sötétkék ruházatot viseli, holott a csukaszürke egyenruhát 1908-tól vezették be.
Magyar címeres övcsat
Az efféle emlékképek általában leszereléskor készültek, a hivatalos obsitlevél mellett a katonák valamilyen látványosabb formában is megörökíttették magukat – fényképen, vagy egy előre gyártott, katonafigurát ábrázoló díszes grafikán, amibe bele lehetett illeszteni a tulajdonos arcképét. Ezek nagy, kb. A3-as méretben készültek, hasonló dekorációkkal, mint az itt látható felvétel.
„Szolgálati időm emlékéül” – a tulajdonos kicserélhető arcképével készült emlékkép
(Forrás: Vatera.hu)
Náfrádi Illés képe egy köztes, kissé ritkább verzió – műtermi felvétel, némi színezéssel feldobva, a fotós által rádolgozott kerettel. Felül Ferenc Ferdinánd trónörökös, Ferenc József, valamint József nádor, a honvédség főparancsnoka látható.
Az alakulatát a fényképről nem lehet egyértelműen meghatározni. Az akkor Csanád vármegyéhez tartozó lakhelye szerint az 5. szegedi honvéd gyalogezredhez kellett volna – papírforma szerint – bevonulnia. Az alakulat viszont Szegeden illetve Nagybecskereken állomásozott, Náfrádi Illés ellenben Nagyváradon fényképeztette le magát egyenruhában.
Kiss Gábor kollégám a bécsi Hadilevéltárban rálelt Náfrádi Illés veszteségi kartonjára. Ez ugyan a születési dátumot nem tartalmazza, de a ritka név alapján erősen valószínű, hogy ugyanarról a személyről van szó. A dokumentum alapján Náfrádi Illés a 4. nagyváradi honvéd gyalogezred katonájaként orosz hadifogságba esett, ahonnan sohasem térhetett haza: 1916 szeptemberében Szentpéterváron tüdőbajban elhunyt.
Náfrádi Illés veszteségi kartonja a bécsi Hadilevéltárból
Náfrádi Illés a háborúban tehát a 4. nagyváradi honvéd gyalogezredben szolgált. 1911/12-ben, 21 éves korában sorkatonai szolgálatra hívhatták be. Mivel részt vett az 1912-13-as mozgósításban, megkapta az ezért járó Emlékkeresztet.
Mozgósítási Kereszt
(Fotó: Cimbineus)
Az alakulat tekintetében véleményem szerint két eset lehetséges: Náfrádi Illés sorkatonai szolgálatát az 5. honvéd gyalogezrednél töltötte, a háború kitörése után azonban valamiért a 4. honvéd gyalogezredhez hívták be/helyezték át, a fotó pedig a harctérre indulás előtt készült. Ennek némileg ellentmond az leszerelő-emlék jellegű képkeret.
A másik lehetőség, hogy valami oknál fogva eleve a 4. honvéd gyalogezredbe hívták be sorkatonaként, a fényképet pedig leszerelése előtt, vagy a Mozgósítási Kereszt kézhez vételekor készíttette.
Kapcsolatot keresek Csanádapácára!Édesapám, Domokos Gábor ott született és keresek róla minden hírt, adatot.Háha…
Köszönöm: Kökény Erika
@kutyi01: Tisztelt Erika!
Küldtem emailt!
Érdemes lenne belenézni az Apácán (Csanádapácán) vezetett polgári halotti anyakönyvekbe: az elesett katonák halálesetét BM-értesítés alapján bejegyzeték. Esetleg – ha nem érkezett hivatalos értesítés – akkor a háború után az illetékes járásbíróságnál lehetett kezdeményezni a holttá nyolvánítást: a bírósági határozat alapján pedig bejegyezték a halotti anyakönyvbe.
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
A polgári anyakönyvek eszembe sem jutottak, megnézem azokat is!
Érdeklődöm, hogy valaki esetleg tudja,vagy tud segíteni benne, hogy Szentpéterváron a temető vajon ma is megvan?
Járt esetleg valaki arra?
Köszönöm M
@Mayamya: Már irtam a fb-n, hogy a sír már biztos nem létezik… Esélyt látok arra, hogy a polgári halotti anyakönyvbe bejegyezték, mert a Vöröskereszt jelentette a halálhírét és ennek alapján elkészült a veszteségi kartonja is – ennek alapján felkerült a közös HM veszteséglajstromára, amit megküldtek a m. kir. BM-nek. A BM pedig – kellett – hogy értesítse az illetékes Anyakönyvi Hivatalt, hogy jegyezze be a polgári halotti anyakönyvbe – ilyen „egyszerű” volt ez!
Esetleg rá lehet kérdezni a hivatalban, hogy az eredeti irat, a BM értesítése ami alapján beírták, meg van-e: ezeket évek szerint, külön anyakönyvvezetői iratokként szokták irattározni – bár az is lehet, hogy már minden az illetékes levéltárba került! (de a hivatalmban ezt kell, hogy tudják)
Sok szerencsét és jelezd, ha megtudsz valamit!
@Mayamya: @MTi: Ha nem is létezik már a sír, az mondjuk azért érdekes lehet, hogy „hivatalosan” mi lett a szentpétervári Nyikolajenszkoje katonai temetővel. Hátha valaki esetleg itt is tud róla, de a kérdés megér egy levelet a Kiss Balázs által a FB-on ajánlott hadisir@hm.gov.hu címre is.
@PintérTamás: @MTi: Nagyon köszönöm a tanácsokat, utána járok az anyakönyvi bejegyzésnek! A temető sorsa érdekelne. hátha … . ezért felveszem a kapcsolatot Kiss Balázzsal.
Amint tudok valami konkrétumot, jelzem.
Köszönöm