Kajon Árpád egy 1918 elején, Dél-Tirolban készült fénykép nyomába ered. Szerzőnk nagy mestere a régi fekete-fehér képek modern kori színezésének, ennek szép példája az itt bemutatott fotó is, amelynek kapcsán megismerkedhetünk a képen látható katonák téli ruházatával is.
Az alábbi képen Őfelsége IV. Károly király látható, amint éppen kezet fog egy ismeretlen alakulat tisztjével. Károly minden bizonnyal szemlét tart az alakulat fölött.
A fotó 1918 elején készült, ekkor már elég elterjedt volt a rohamsisak, amit mind a tisztek, mind a legénység visel is. A sisak német mintájú, osztrák–magyar gyártmány.
A két középső tiszt (aki kezet fog, és tőle jobbra) tábori szürke, szőrmés bekecsben látható. Ez a ruhadarab eredetileg a lovasság részére volt rendszeresítve, de már a háború korai szakaszában engedélyezték a viselését minden tiszt számára, és nagy népszerűségnek örvendett. A két másik tiszt (a kép jobb szélén és mögötte) köpenyt hord, az elülső szőrmegallérral, a hátsó anélkül.
A tisztek különböző lábbeliket viselnek. A középső egy fűzős csizmát, a tőle jobbra álló cipőt lábtekerccsel, a jobb szélső pedig cipőt lábszárvédővel. Mindenki legénységi derékszíjat hord a kabátja felett.
Károly tábori szürke tiszti köpenyt visel, skarlátvörös szegéllyel és szőrmegallérral. A fején tábori szürke tábornoki sapka és nem rendszeresített fülvédő látható.
A kép Tenna környékén készült, ez egy kis település Dél-Tirolban, Levicótól nyugatra. Levicóban volt a 11. hadsereg parancsnoksága, minden bizonnyal az egyik alárendeltségébe tartozó alakulatból kerülhettek ki a képen szereplők. Levico mellett képezték ki a 11. hadsereg rohamcsapatait is, az sem lehetetlen, hogy egy ilyen tanfolyam résztvevőit és/vagy oktatóit láthatjuk.
Első sorban, jobbról a második személynek fordítva van befűzve az öve (balról jobbra). Gondolom ez csak véletlen lehet.?
@Szabiányin Benjámin: Nem véletlen, ezek a címeres csatok így záródnak. Viseléskor jobb oldalt van a csat, bal oldalon pedig a kampó, amit a csat hátrészébe kell akasztani. Fordítva nem lehet, mert akkor fejjel lefelé lesz a címer.
Ilyen típusú csat van a katonán:
http://thumbs.picclick.com/00/s/MTU0OFg4MDA=/z/GcwAAOSwmtJXXIRD/$/Wwi-Austro-Hungarian-OfficerS-Belt-Buckle-Fji-_57.jpg
Időközben a sisakokhoz nálam jobban értők felhívták rá a figyelmemet, hogy nem csak OM gyártású, de eredeti német sisak is van a képen. A jobb szélső tiszt egész biztosan, a Károly és a vele kezet fogó tiszt között álló baka pedig valószínűleg eredeti német sisakot hord. Kissé más a szegecsek elhelyezkedése és más az állszíj is.
A jobb szélső tiszt mögött álló, magasabb, bajuszos katona köpenyének gallérján a zöld szín milyen rangra utal?
köszönöm!
@Ignác Szabó: Önmagában a szín nem jelent rendfokozatot. A rendfokozatot alapvetően csillagokkal és paszományokkal jelölték. Részletesen lásd itt:
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/badges.htm
A színek azok fegyvernemre, illetve pl gyalogságnál ezredekre utaltak. A kép színezésénél nem tudtam a pontos alakulatot, ezért a zöld csak egy „hasraütés”. Zöld volt a cs. kir. Landwehr, a vadászezredek és zászlóaljak és néhány gyalogezred hajtókaszíne, így kis szerencsével akár valós is lehet 🙂
Tennában található egy 1870-körül épült erőd, (Forte Tenna) a Levicói-tó másik partján pedig az ikertestvére a Forte Colle delle Benne (Werk Gschwent). Ez utóbbi látogatható is, nemrég újították fel és rendezték be.
http://www.visitvalsugana.it/it/cosa-scoprire/forti-prima-guerra-mondiale/
@grafitember: Bocsánat, a Werk Gschwent nem ez az erőd, hanem a Belvedere. Elnézést!