Kilenc évvel ezelőtt egy budapesti antikvárium fiókjából előkerült egy viharvert vizitkártya, amely egy polgári ruhás fiatalembert ábrázolt. A Somogyi Sándor veszprémi fényképész műtermében készült fotó hátulján tintával rótt sorok olvashatók. Az 1916-ban készült feljegyzésből arra lehetett következtetni, hogy a Nagy Háború egyik áldozata van a fotón, aki a frontszolgálat után, itthon hunyt el…
A fényképfelvétel hátulján ez olvasható:
Ferenczi Miklós
1915. IV. 25.
önkéntes lett 1915. IV. 30
bevonult 1915. május 14-én, hogy részt vegyen a haza védelmében
Meghalt 1916. IV. 30. 5 ó és 5 ó 30 perc között Zirczen
Illetve még egy felirattöredék, amiből csak az 1916-os évszám vehető ki.
A vizitkártya
(A szerző gyűjtése)
A kártya hátoldala a felirattal
A kutatás a Nagy Háború áldozatára utaló feltevést megcáfolta.
Az első nyomot a Budapesti Hírlap 1916. május 4-i száma szolgáltatta, amelyben egy rövidhír jelent meg a fiatalember haláláról: Ferenczi Miklós egyetemi hallgató, a 19-ik gyalogosezred egyéves önkéntese húsz éves korában április 30-án meghalt Zircen. Tegnap délután temették el, nagy részvét mellett.
Kézzel fogható adatként szerepelt az alakulat, bár némileg hibás formában, de nagy valószínűséggel a győri székhelyű cs. és kir. 19. gyalogezredről volt szó. A katonai adatbázisokban azonban semmi nyomát nem leltem Ferenczi Miklós egyéves önkéntesnek.
A Familysearch adatbázisa segítségével sikerült meglelni a személyes adatait: eszerint Ferenczi Miklós 1896. november 27-én született Magyarpolányban, Ferenczi Sándor katolikus uradalmi erdész és az evangélikus Incze Ludmilla gyermekeként, az anyakönyvezésre pedig Noszlopon került sor.
Előkerült a zirci halotti anyakönyv róla szóló bejegyzése is: eszerint halálát tüdőgümőkór okozta, a fényképen jelzett időpontban. Itt azonban csak egyetemi hallgatóként szerepelt, nem tettek utalást a katonai szolgálatra.
Próbáltam tovább kutakodni: nem várt eredményként kiderült az egyik temetői adatbázisból, hogy magányos síremléke 2018-ban még megvolt a zirci alsó-temetőben.
Ferenczi Miklós sírja
(Forrás: https://billiongraves.com)
Megtudtam, hogy a középiskolát Veszprémben a kegyesrendi (piarista) gimnáziumban végezte. Az iskola 1914/15-ös tanévről szóló értesítője szerint 1915. március 23-án hét társával együtt előrehozott érettségi vizsgát tett, ugyanis mindannyian népfelkelői szolgálatra alkalmasnak találtattak. Ferenczi ekkor már magántanuló volt. Talán ez lehet a magyarázata annak, hogy nem szerepel azon a csoportképen, amely a vele együtt érettségiző osztálytársait és Babos Dezső osztályfőnököt ábrázolja.
Az érettségi után felvételt nyert a Budapesti Királyi Magyar Tudomány-Egyetem bölcsészettudományi karára, neve szerepel az egyetemi almanach névsorában az 1915-ös évben beiratkozott hallgatók között.
Végül az Internet bugyraiból sikerült előásnom a helyi lap, a Zirc és vidéke 1916. évi számait, amelyben megtaláltam Ferenczi Miklós nekrológját. E szerint már krónikus tüdőbetegként jelentkezett önként katonának, de egészségi állapotának romlása miatt leszerelték. Beiratkozott az egyetemre, betegsége azonban nem sokkal később végzett vele. 20 évet élt.
Ferenczi Miklós nekrológja
(Forrás: https://zirc-museum.opac3.monguz.hu/record/-/record/RECORD1436)
Gratulálok, Feri, ez is remek munka volt.
Azt olvastam több kórház is volt Zircen a Nagy Háborúban.
„Az I. világháború meghatározó volt a [Zirci Járási Erzsébet Kórház] kórház életében. Az orvosok ápolási tanfolyamot indítottak, s miután egyre több sebesültet kellett fogadniuk, kiürítették a fiúiskolát, de fogadtak hadisérülteket az apátságban és magánházaknál is. 1914-18 között 1 100 katonát ápoltak – két orvos dolgozott ekkor – emellett biztosították a civil lakosság ellátását is.”
Azt viszont szép halkan megkérdezném, hogy akkor most ő is a Nagy Háború hősi halottja??? Benne van a veszteséglajstromban?
Köszönöm! Szerintem nem, nem minősül hősi halottnak. A veszteségben nem szerepel, igazából az sem egyértelmű, hogy halálakor esetlegesen állományban volt-e, vagy eü. alkalmatlanság miatt leszerelték. A betegséget, amiben elhunyt nem a harctéren szerezte.